94. Oscar Ödül Töreni (Oscar 2022, Adaylar)

1929 yılından bu yana Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafınan düzenlenen Oscar ödül törenlerinde adaylar belli oldu. Ödül törenine aldığı 12 adaylıkla The Power of the Dog damgasını vurdu. Bir diğer adaylığıyla damgasını vuran film, 10 adaylıkla Dune oldu. 7 adaylığıyla Belfast ve West Side Story diğer dikkat çeken filmler. Uluslararası alanda Drive My Car dikkat çeken bir diğer film. En İyi Uluslararası Film kategori haricinde En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Uyarlama Senaryo kategorilerinde de aday gösterildi.

Öne Çıkan Filmler:

Belfast

Kenneth Branagh’ın kendi çocukluğunda geçen, kendi çocukluğundan izler taşıyan bir film. Tarihler 1969’u gösteriyor ve film siyah beyaz. Film boyunca Kuzey İrlanda’daki mezhep çatışmalarına tanık oluyoruz, Buddy isimli çocuğun ailesiyle birlikte o çatışmalar arasında kalışına tanıklık ediyoruz. Film belki Oscar konusunda şansı az olabilir ama BAFTA’nın iddialı filmlerinden olacaktır.

CODA

CODA ya da uzun ismiyle Child of Deaf Adults, yani Sağır Yetişkinlerin Çocuğu. Filmin ismi, filmi anlatır nitelikte. Ruby Rossi isimli müzisyenlik konusunda yeteneği olan bir çocuğun, işitme engelli ebeveynleriyle birlikte yaşamaktadır. Ailesinin iletişim konusunda her şeyi olan Ruby, müzisyenlik ve ailesi arasında ikilemde kalacaktır. Filmle ilgili ilginç bir detay: Filmde anne ve babayı canlandıran Marlee Martin ile Troy Kotsur gerçek hayatta işitme engelli. Filmin dikkat çekici detayı da bu. İşitme engellilerle empati yapmayı da sağlıyor film ve bunu Rossi ailesiyle yapmayı başarıyor. Geçtiğimiz yılın Oscar adaylarından Sound of Metal de işitme engeli konusunu işliyordu. CODA’nın Oscar kazanma ihtimali belki az ama Sundance Film Festivali’nde Dramatic dalında ödül kazandı.

Don’t Look Up

Don’t Look Up, 2021 yılına damgasını vuran filmlerden birisi. Adam McKay’ın kara mizah türündeki filmi, akademi dünyasındaki Kate ile Randall’ın Beyaz Saray ile dünyanın yok oluşunu hazırlayacak olan kuyruklu yıldız keşfini paylaşması üzerine Beyaz Saray’la olan savaşı anlatıyor. Bu savaşın içerisine medya ve sosyal medya da katılıyor. Eğlenceli bir film ama izleyiciyi ikiye bölen de bir film. Hem çok sevilen, hem de çok sıkıcı bulunan bir film. Kısacası herkese hitap etmeyecek tarzda bir film.

Drive My Car

2020 yılındaki Oscar ödül törenine damgasını vuran Güney Kore yapımı Parasite filmi, bir ilki gerçekleştirerek İngilizce olmayan bir filmin Oscar ödülü kazanmasını sağlamıştı. Drive My Car, Oscar ödül törenine, aday olduğu dört kategoride alacağı ödülle damga vurur mu bilinmez ama yine İngilizce olmayan bir film ön plana çıkarak “en iyi film” dalında aday gösterildi. Drive My Car, Haruki Murakami’nin hikayesinden uyarlama ve Ryûsuke Hamaguchi tarafından yönetilen bir film. Yaklaşık üç saat uzunluğunda olan filmde kaybettiği eşinin yasını tutan usta yönetmen Yusuke Kafuku’nun yaşadıklarını anlatıyor.

Dune

Dune, 2021 yılına damgasını vuran filmlerden olmayı başardı. Denis Villeneuve’nin yönetmenliğini üstlendiği film, Frank Herbert’in aynı isimli romanından uyarlama. Altı ciltlik roman ilk kez uyarlanmadı. 1984 yılında David Lynch tarafından ilk kez uyarlanan film gerekli ilgiyi görememişti. 2000 yılında Syfy tarafından üç bölümlük mini dizi çekildi ama o da gerekli ilgiyi göremedi. 2021 yılına gelindiğinde usta yönetmen Denis Villeneuve, başarılı yönetmenliğiyle 2021 yılına damgasını vuran bir film ortaya çıkarmayı başardı. Film, çöl gezegenine Arrakis’in kontrolüne sahip olan Paul Atreides’in hikayesini anlatıyor. BAFTA’da 11 adaylık kazanan film, Oscar’da 10 adaylık kazandı. Denis Villeneuve ise, “en iyi yönetmen” kategorisinde aday gösterilmedi. Dune, gelecek yıllarda ikinci ve üçüncü filmlerini de çekecek.

King Richard

King Richard‘ta Venüs ve Serena Williams kardeşlerinin babası Richard Williams anlatılıyor. King Richard’ın büyük bir bölümü kızlarının hayatına yön vermeye çalışan bir babanın, kızlarını tenis dünyasını kazandırmaya çalışması anlatıyor. Filmin büyük bir bölümünde Will Smith‘i izliyoruz ve bu performansıyla “en iyi erkek oyuncu” kategorisinde aday gösterildi ve filmin özellikle iddialı olduğu alan ise bu kategori.

Licorice Pizza

Oscar ödül törenlerinde görmeyi alışık olduğumuz isimlerden birisi de Paul Thomas Anderson. Filmde 1970’li yıllara gidiyoruz ve film Los Angeles’ta geçiyor. San Fernando Valley’de yaşayan bir lise öğrencisinin yaşadıkları filmin odak noktası ve filmde bu lise öğrencisi olan Gary Valentine’in, kendisinden on yaş büyük olan fotoğraf asistanı Alana Kane’i görmesiyle gelişen olayları anlatıyor. Paul Thomas Anderson; hem yapımcılardan biri olarak, hem yönetmen olarak, hem de senarist olarak aday.

Nightmare Alley

The Shape of Water filmiyle Oscar ödül töreninde “en iyi film” kategorisinde ödülle dönen Meksikalı yönetmen Guillermo del Toro‘nun 2021 yapımı bu filminde de o kategoriyle aday ve Stan ile Zeena’nın insanları manipüle edip dolandırma yeteneğini göstermesi yönünden rekabetini konu alıyor ve bir suç, dram ve gerilim türleriyle ön plana çıkan konusu var. İddialı sinematografisi, kostüm tasarımı ve prodüksiyon tasarımıyla da aday durumda.

The Power of the Dog

Yıllar önce The Piano filmiyle Oscar ve BAFTA’da adaylığı olan, Cannes’ta Palme d’Or ödülüyle dönen Yeni Zelanda doğumlu Jane Campion‘un bu iddialı filmi Thomas Savage’in aynı isimli romanından uyarlama. BAFTA’da 8 adaylığı olan film, Oscar’da ise 12 adaylığı bulunuyor. Neo-Western türündeki bu film, zıt iki kardeş olan Phil ile George’un yaşadıkları anlatılıyor. Odak noktası ise, George’un genç ve dul bir kadınla evlenmesinin ardından iki kardeşin yaşadığı değişim, Phil ile George’un eşi arasındaki rekabet. The Power fo the Dog, “en iyi film” seçilmesi muhtemel bir film.

West Side Story

Yıl 1961, Jerome Robbins ile Robert Wise tarafından West Side Story çekilmiş ve 1962’deki Oscar ödül töreninde ödül kazanmış bir film. Steven Spielberg ise bu filmi yeniden uyarladı ve bu film, “en iyi film” kategorisi olmak üzere yedi dalda aday gösterildi. Filmin ilham kaynağı ise, 1961’deki filmde olduğu 1957’deki . Birbirine düşman iki sokak çetesi ve birbirine aşık olan bir çiftin (Tony ile Maria) hikayesi, müzikal bir şekilde aktarılıyor.

2022 yılında yapılacak olan Oscar ödül töreninde ödüller, sahiplerini 27 Mart’ta bulacak.

Daha Fazla İçerik
Stranger Things’in Dördüncü Sezonu Üzerine