Bir Breaking Bad Spin-Off’u: Better Call Saul

En iyi diziler sıralamasında üst sıralarda yer alan bir dizi düşünüldüğünde akla gelen ilk dizilerden birisi muhtemelen Breaking Bad olacaktır. 2008 yılında başlayan, 2013 yılında biten ve yayınlandığı beş sezonuyla damgasını vuran Breaking Bad, bitiminden iki yıl sonra Better Call Saul spin-off’u ile geri dönmüştü.

Breaking Bad izleyenler hatırlayacaklardır; final sezonun ikinci yarısında düğümler çözülmeye başlamıştı. Bu düğümlerde hemen hemen her karakterin sonunu görebilmiştik ama sonunu göremediğimiz bir karakter vardı, o da Saul Goodman karakteri. Saul Goodman karakterini de ilk kez 2. sezon 8. bölümde görmüştük. Bölümün ismi de Better Call Saul idi. 26 Aralık 2009 yılında yayınlanan bu bölüm, aynı zamanda 9 Şubat 2015’te ilk bölümüyle yayınlanacak olan Breaking Bad spin-off’unu da ismini verecekti.

Şu ana kadar beş sezonu yayınlanan dizinin her sezonunda mutlaka Saul Goodman’ın sonuna dair siyah beyaz detaylarla bezenmiş sahneler izledik ama Saul Goodman’ın sonuna dair bütün cevaplar yayınlanacak olan altıncı sezonla birlikte cevap bulacak, yani final sezonuyla. Muhtemelen altıncı sezonuyla birlikte Breaking Bad detayları kendisini daha bir belirgin hale getirecektir.

Saul Goodman takma adıyla görmeye başladığımız karakterin aslında Jimmy McGill olduğunu diziyle görmüş olduk. Dizinin yaratıcısı olan Vince Gilligan, ekibiyle birlikte sindire sindire Jimmy’i tanıtmaya başladı; Jimmy’nin geçmişini, nasıl avukatlığa başladığını ve nelerin onu farklı yollara saptırdığını anlatmaya başladı. Dizi boyunca Saul Goodman’ın doğuşuna tanık olmaya başladık. Bu doğuşta ona Breaking Bad evreninden tanıdığımız Mike karakteri eşlik etti. Breaking Bad evreninden isimler zamanla daha bir belirgin hale gelmeye başladı.

Jimmy’nin geçmiş sahneleri daha çok abisi Chuck ile ilgili oldu ama günümüz sahnelerinde Kim Wexler etkisi söz konusu oldu. Bu iki karakterin, bilhassa Chuck’ın karakter gelişiminde önemli bir etkisi vardı. Breaking Bad evreninde Mike’dan sonra Tuco Salamanca, Hector Salamanca, Leonel ile Marco (ikizler ya da kuzenler) da kendisini göstermeye başladı. Tabii ki Gustavo Fring’i de üçüncü sezonla birlikte gördük ve dizinin Breaking Bad’e giden bağlantısı da bu isimdi. Breaking Bad evreninin en önemli halkalarından birisinin girişiyle birlikte dizi farklı bir ivme kazanmaya başladı. Bu karakterleri tamamlayacak olan Nacho, Lalo gibi karakter de dizide yer aldı.

Breaking Bad, hastalığı olan bir adamın ailesine para bırakmak adına suç dünyasına adım atması üzerine bir diziydi kısaca özetleyecek olursak ama Better Call Saul, avukatlık yapan bir adamın kendisini kolay yoldan para kazanmak adına kendisini suç dünyasına bırakması adına bir dizi. Breaking Bad’e göre farkı, hukuk yönünün daha ağır basması ama genel olarak suç dünyasına geçişiyle yine tam bir Breaking Bad tarzı. Better Call Saul, Breaking Bad gibi detaylarla süslü, karakter gelişimi yüksek bir dizi.

Boynuzun kulağı geçtiği kimileri tarafından söylense de, iki diziyi birlikte değerlendirmek gerekir. Better Call Saul, Breaking Bad’in öncesini anlatır ve Breaking Bad evrenine geçişi hazırlar, Saul Goodman’ın sonunu göstermeye çalışır. Breaking Bad’te geçmişe dair gördüğümüz birçok detay, Better Call Saul’de daha detaylı bir şekilde gösterilmekte. Hector Salamanca’yı, nam-ı diğer Tio’yu zil basan adama dönüş sürecini görmek de mümkün.

Son olarak 2020 yılında beşinci sezonuyla yayınlanan Better Call Saul’un 2021 yılının ikinci yarısında yayınlanması bekleniyordu ama yayınlanması 2022’de olacak. 2021 yazında dizinin başrol oyuncusu olan Bob Odenkirk set esnasında kalp krizi fenalaşarak hastaneye kaldırılmıştı. Üzücü bir olay sonrası çekimler kaldığı yerden devam etti ve nihayetinde dizinin altıncı sezonun başlangıç tarihi belli oldu.

Better Call Saul, kaldığı yerden 18 Nisan’da başlayacak ve iki parça şeklinde yayınlanacak. Dizinin ilk yedi bölümü 18 Nisan’da her hafta yayınlanacak. Dizinin son altı bölümü ise, 11 Temmuz’da yayınlanacak ve Breaking Bad’in spin-off’u Better Call Saul ekran macerasında noktayı koyacak.

Daha Fazla İçerik
The Boys’un Üçüncü Sezonu Üzerine