En İyi Disney Plus Dizileri

Disney Plus, ABD’de 12 Kasım 2019’da yayın hayatına başlamış olan bir platform. Merkezi Los Angeles ve Walt Disney’e ait bir platform. Türkiye’ye gelmesi beklenen ve geçtiğimiz aylarda RTÜK tarafından 10 yıllık lisans alan platform, önümüzdeki yaz resmen Türkiye’de yayın hayatına başlayacağı duyrulmuştu. Platformun geniş bir ağı olmakla birlikte kurulduktan kısa bir süre sonra dizi ve filmleriyle adını duyurmayı başardı. Özellikle Star Wars evreniyle ve Marvel evreniyle bağlantılı çektiği dizilerle ön plana çıkan bir platform oldu. Orijinal Disney Plus içeriklerinin dışında Pixar, Marvel, Lucasfilm, National Geographic ve 20th Century Fox yapımlarının içerikleri de platformda yer almakta.

İşte IMDb sıralamasıyla en iyi orijinal Disney Plus dizileri:

10- Star Wars: Visions (IMDb: 7.1)

Star Wars evreninde geçen bir antolojik bölümler serisi. Her bölümü kısa filmlerden oluşan dizide aynı zamanda her bölüm usta anime yönetmenleri de yönetmenlik yapıyor.

9- The Falcon and the Winter Soldier (IMDb: 7.3)

Anthony Mackie‘nin canlandırdığı Falcon karakteri ile Sebastian Stan’ın canlandırdığı Winter Solider karakteri arasında geçen olayları anlatan altı bölümlük bir mini dizi. Söylemekte fayda var; bu iki karakterin canlandırdığı, özellikle de Captain America ile bağlantılı olan filmleri izlemeden izlemeye çalışmak biraz sıkabilir. Geçmişle bağlantılı giden bir dizi.

8- What If…? (IMDb: 7.5)

Bu dizi için yapılacak en iyi tanım, “paralel evren” olabilir. Marvel karakterleri bu dizide her bölüm farklı bir şekilde aktarıldı, ana tema aslında “ya böyle olsaydı” düşüncesi üzerine ortaya çıkmış bir animasyon dizisi. Mesela bölümlerden birisinde Star-Lord olan Peter Quill yerine T’Challa, uzay korsanları tarafından kaçırılıyor. Alternatif bir evren söz konusu.

7- The Book of Boba Fett (IMDb: 7.7)

Star Wars evreninde geçen ve The Mandalorian’ın spin-off dizisi olan bu dizide kelle avcısı Boba Feet odak noktası. İlk olarak 1980 yapımı olan Star Wars serisinin The Empire Strikes Back filminde dahil olan ve The Mandalorian’ın da ikinci sezonunda dahil olan Boba Fett karakterinin Jabba’nın sarayını ele geçiren Boba Feet karakteri odak noktası.

6- Hawkeye (IMDb: 7.7)

The Avengers ile sinematik evrende kendini gösteren ve kullandığı ok ile simgeleşen Hawkeye karakterini anlatan filmde karakteri filmlerde canlandırdığı gibi Jeremy Renner canlandırıyor. Filmin odak noktası, Clint Barton’un (Hawkeye), genç intikamcı olan Kate Bishop’u eğitmesi. Mini dizi olan dizi altı bölüm.

5- Star Wars: The Bad Batch (IMDb: 7.9)

Animasyon dizide eşsiz klon takımı “The Bad Batch”i konu alıyor. Ekip uzun süren klon savaşları sonucu aktif kalabilmek için yeni hedefler bulmasını anlatıyor.

4- WandaVision (IMDb: 8)

2021 yılına damgasını vuran Marvel dizilerinden olan ve Wanda ile Vision karakterlerinin hayatlarını anlatıldığı dizide, çizgi roman uyarlaması tarzı, sit-com tarzıyla birleşiyor ve Wanda Maximoff ve Vision’un hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığı için şüphelenmeye başlamasıyla MCU tarzı birleşiyor. Mini dizi olan bu dizi dokuz bölüm. Dizinin başrol oyuncuları Elizabeth Olsen ve Paul Bettany.

3- Star Wars: The Clone Wars (IMDb: 8.3)

Disney+ kurulmadan önce yayın hayatına 2008 yılında başlayan ve 2014 yılına kadar devam eden, altı sezon süren animasyon dizi 2020 yılında yedinci sezonuyla ekranlara gelmiş ve 12 bölüm süren yedinci sezonuyla final yapmıştı. Star Wars serisinden uyarlanan bu dizide birçok Star Wars karakteri kendini gösteriyor.

2- Loki (IMDb: 8.3)

Thor ve Avengers filmlerinin anti süper kahramanı olan Loki’yi anlatan dizide Loki’yi, aynı filmlerde olduğu gibi Tom Hiddleston canlandırıyor. Avengers: Endgame dizisiyle bağlantısı olan dizide, orada yaşanan olaylardan etkilenen bu dizide Uzay Taşı’nı çalıp kaçan Loki’nin farklı evren ve zamanda yolculuğu anlatılıyor.

1- The Mandalorian (IMDb: 8.8)

Disney Plus’ın ilk dizilerinden olan ve Star Wars evrenine ait olan bu dizi, Disney Plus’ın en fazla ilgi gören ve en beğenilen dizisi. Yüksek oy oranına sahip ve popülerliği yüksek olan bu dizide tek başına savaş veren The Mandalorian, Yeni Galaktik Cumhuriyet’in kontrol edemediği bir bölgede yaşamaktadır. The Mandalorian’ın görevi, ona verilen görevleri yerine getirmektir ve buna bağlı olarak seyahat gerçekleştirmektir. İki sezon yayınlanmış dizinin üçüncü sezonu da çok yakında başlayacak. Star Wars evrenini sevenlerin ilgiyle izlediği bir dizi.

Yakında başlayacak olan bazu Disney Plus dizileri:

  • Moon Knight
  • Andor
  • Ms. Marvel
  • She-Hulk
  • Secret Invasion
  • Obi-Wan Kenobi
  • Win or Lose
  • Percy Jackson and the Olympians
Daha Fazla İçerik
94. Oscar Ödül Töreni (Oscar 2022, Adaylar)