FX’in Mutfak Temalı Dizisi: “The Bear”

FX’in mutfak temalı dizisi The Bear, bu yılın Haziran ayında yayınlanmaya başladı ve zaman içerisinde büyük beğeni toplayarak ikinci sezon onayı almayı da başardı. 23 Haziran’da yayına başlayan dizi, 14 Temmuz’da ikinci sezon onayı aldığı duyuruldu. FX yapımı olan dizi, ABD’de Hulu’da da gösteriliyor ve ülkemizde Disney Plus platformu üzerinden izlenebiliyor.

Genel Bilgi:

The Bear, Christopher Storer tarafından oluşturulan bir dizi. Aynı zamanda dizinin yürütücü yapımcılarından ve sezonun büyük bir bölümünün yönetmenliğini üstlenen bir isim. Dizinin başrol oyuncusu, “Shameless” dizisinde canlandırdığı Lip Gallagher karakteriyle tanınan Jeremy Allen White. Odak nokta genel olarak Jeremy Allen White’in karakteri olsa da, dizide birçok karakter ön plana çıkıyor.

Dizide Sydney’in iş başvurusunda bulunup baş şef olan Carmen tarafından işe alınmasıyla başlıyor. Carmen, Michael’ın intihar etmesinden sonra Chicago’ya dönüp borç içinde yüzen, asi personele sahip İtalyan biftekli sandviç dükkanında baş şef olarak işe başlamıştır. Michael ile Carmen’in arası açıktır ve Michael’ın dükkanı Carmen’e bırakması kendi açısından şaşırtıcı gelmiştir. Hatta bu durum dükkanın işletmecisi Carmen’in kuzeni Richard da anlam verememiştir.

Carmen çok ünlü bir şef olmasına rağmen, ünlü şef olmasını bir kenara itip Chicago’da ona bırakılan sandviç dükkanında çalışmaya başlamıştır, beraberinde Richard, Sydney, Marcus, Tina, Ebraheim, Garry, Manny, Angel ve Neil gibi isimlerle birlikte… Bir de sık sık görünen kız kardeşi Natalie ile eşi Pete’i de unutmamak lazım. Genel olarak da hikaye bu karakterler üzerinde dönüyor.

İnceleme:

Mutfak ekibinde durdurak bilmeyen bir karmaşa hakim ama bu ekipte herkes eşit. Herkes birbirine “şef” diyor, üstünlük taslamıyor. Biri ya da birilerinin sözü geçiyor ama bu üstünlük için değil, işler daha hızlı yürüsün diye gerçekleşiyor, yani tam bir ekip çalışması hakim. Bu ekip çalışması içinde birtakım sorunlar da var, ekibin yetenekleri olsa bile takım çalışmasına tam anlamıyla uyum sağlayamıyorlar. Bu yüzdendir ki sandviç dükkanında işler yolunda gitmiyor.

Olumlu Yanlar:

Sezon boyunca dizi, Carmen’in geçmiş ve şu an arasında mekik dokuması anlatılıyor. Geçmişte yaşadıkları, onu şu anda nasıl etkilediğine dair sahneler geçiyor. Sadece sekiz bölüm yayınlandığı için ve süresi kısa olduğu için derinlemesine bir geçmiş kendisini göstermiyor ama şu anda yaşadığı durumlarla, geçmişte yaşadığı durumlar arasında bir köprü kurularak Carmen’in psikolojisi verilmeye çalışılıyor ve bu konuda da dizi başarılı oluyor.

Dizinin ilk sezonu sekiz bölüm olmakla birlikte bölüm süreleri en az 20 dakika, en fazla da 48 dakika sürüyor. En az süren bölümü yedinci, en çok süren bölümü de sezon finali bölümü olan sekizinci bölümü. Bölüm sayısının ve bölüm süresinin azlığının da etkisiyle neredeyse hiç sıkmadan izletiyor, akıcı bir şekilde başlayıp bitiyor. Yemek programı izler gibi his veriyor ama aralarındaki çatışmanın da etkisiyle, yemek yapmakla hiç arasını olmayan birisinin bile ilgisini çekiyor. Dizi kurgusal anlamda hızlı geçişleriyle dikkat çekiyor. Karakterin ya da karakterlerin psikolojisi de bu hızlı geçişlerle aktarılmaya çalışıyor ve diziye farklı bir hava katıyor.

Olumsuz Yanlar:

Dizide gerçek hayatta da rastladığımız “sigara molası” sahneleri de kendisini gösteriyor ama çok fazla bu tarz sahnelerin olması da dizi adına olumsuz yanlardan birisi, sanki sigara reklamı yapılıyor hissi veriyor ya da madde üzerine birtakım sahneler de kendisini gösteriyor. Elbette olumsuz olarak görsek de, dizinin yine bölüm sayısı ve süresiyle ilgili bir durum. Bu yüzden bu sahneler sırıtabiliyor. Aynı zamanda madde üzerine sahneler hikayede gelişigüzel anlatılıp geçiliyor hissi veriyor. Ayrıca sandviç dükkanının intihar eden Carmen’den önceki sahibi olan Carmen’in kardeşi Michael’ın sahneleri daha derinlemesine olabilirdi ama muhtemelen gelecek sezon ya da gelecek sezonlarda da yer verilecektir. Dizi adına olumlu yanlar çok daha fazla. Genelde dizinin olumsuz yanları, bölüm sayısının az olması ve bölüm süresinin kısa olmasından kaynaklı.

Genel Değerlendirme:

2022’nin yaz aylarında yayınlanan dizi, kısa süre içerisinde popüler bir hale geldi, gelmeye de devam ediyor. Bunda en büyük etken ise, mutfağı odak noktası haline getiren çok fazla dizinin olmaması ve bunu odak noktası haline getiren bir dizi olmasının yanı sıra çatışmayı kısa süre içerisinde başarılı bir şekilde aktarması. Dizi neredeyse tek mekanda geçiyor ve buna rağmen hareketli bir şekilde ön plana çıkmayı başarıyor. Hatta dizinin bölümlerinden birisi tamamen tek mekanda geçiyor ve fazlasıyla hareketlilik mevcut. Bu gibi detaylarıyla The Bear, izlemeye değer bir dizi.

Daha Fazla İçerik
Zülfü Livaneli’nin “Sis” Filmi Üzerine