The Boys’un Üçüncü Sezonu Üzerine

The Boys, Amazon Prime’ın en popüler dizisi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. 2019 yılında yayın hayatına başlayan dizi, tamamının yayınlandığı ilk sezonuyla ilgi odağı olmayı başarmıştı. İkinci sezonu ilk üç bölümü yayınlanan dizi, sonrasında haftalık olarak yayınlanmaya başlamıştı. İlk üç bölümün aynı anda yayınlanıp, geri kalan bölümlerinin haftalık olarak yayınlaması olayı üçüncü sezon da devam etti. İkinci sezon 2020 yılında ve son olarak üçüncü sezon 2022 yılında yayınlanmış oldu.

Genel Bilgi

The Boys, 2006 yılından 2012 yılına kadar 72 sayı çıkan Garth Ennis’in yazarlığını ve Darick Robertson’un da çizerliğini yaptığı bir çizgi roman serisi ve dizi versiyonu da bu çizgi romandan uyarlama. Çizgi roman başlangıçta DC Comics’e bağlı Wildstorm etiketiyle çıkımş, sonrasında da Dynamite Entertainment tarafından yayınlanmıştır. Her ne kadar dizi için “süper kahraman” tanımı yapılsa da, aslında o tanımlamanın dışında bir dizi.

The Boys’ta süper kahramanlar, halkı kurtarmaya çalışan birtakım kişiler olarak ön plana çıksa da, aslında görünenin aksine bu durm son derece farklı. The Boys evreninde “Vought International” isimli şirket, V isimli bileşeni sıradan bir insana enjekte ederek süper kahraman üretiyor ve topluma bu süper kahramanları pazarlayarak gelir elde etmeye çalışıyor. Şirket süper kahraman elde etme konusunda ve süper kahramanı pazarlama konusunda da son derece başarılı. Süper kahramanlar da son derece popüler durumda.

The Boys’taki süper kahramanlar aynı zamanda DC ve Marvel evrenindeki karakterlerin parodisi durumunda. Örnek vermek gerekirse: The Deep, Aquaman’ın parodisi, A-Train, The Flash’ın parodisi, Homelander, Superman’in, Starlight, Stargirl’in parodisi durumunda. Öte yandan Billy Butcher ise, The Punisher’in parodisi durumunda. Üçüncü sezonda gördüğümüz Soldier Boy ise, Captain America parodisi. The Boys’taki karakterler, DC ya da Marvel karakterlerinin aksine iyiden uzak, daha çok kötüye yakın ve bu daha çok şirkete bağlı karakterler için söz konusu.

Şirkette bağlı süper kahramanların lideri, Superman parodisiyle gördüğümüz Homelander karakterinden başkası değil. Hikayenin bir kolu da Homelander ve süper kahraman çevresiyle dönüyor. Öte yandan hikayenin bir diğer tarafı ise, Billy Butcher, Hughie Campbell, Mother’s Milk ve Frenchie’den oluşan, zaman içerisinde genişleyecek ekibin üzerinden dönüyor. Billy Butcher’ın liderliğindeki ekibin ise amacı, Homelander’ın ve Vought şirketinin bünyesinde bulunan süper kahramanlara son vermektir.

Üçüncü Sezon

İkinci sezonun sonu, hiç de Homelander için iyi bitmemişti ve yeni sezonla birlikte Hughie, süper kahramanlara savaş açan bir şirkette çalışmaya başlamıştı ama işler göründüğü gibi de olmadı. Bu sırada ekip yine toplandı. Homelander yine kök söktürmeye başlıyordu ama bu kez dizide Homelander ile boy ölçüşecek bir anahtar da eklendi, geçici V bileşeni…

Geçici V bileşeni konusunun yanı sıra, bir konu daha eklendi Homelander’ı mat etmek adına, o da Jensen Ackles’ın canlandırdığı “Soldier Boy” karakteri… Soldier Boy karakteri her ne kadar diziye hareketlilik katsa da, sekiz bölümlük bir sezon adına daha geniş ve daha etkileyici kullanılabilirdi. Soldier Boy’un kendisini göstermesi epey zaman alıyor. Bu sırada daha çok Homelander ile Billy Butcher ayrı ayrı kendisini göstermeye başlıyor. Üçüncü sezonun sonlarına doğru özellikle Annie, yani Starlight kendisini gösterdi ve binevi karakterler arasındaki toparlama görevini üstlendi.

Bölümler Üzerine

İlk İki sezonun aksine sezon finali değil, altıncı bölüm damgasını vurdu. “Herogasm” bölümüyle The Boys, son derece aykırı ve özellikle sonlara doğru başarılı görüntüsüyle dikkat çekti. Homelander, Soldier Boy ve ayrıca geçici V bileşeniyle ekipten kişilerin bir araya geldiğinde neler olacağının anlatıldığı sahneler oldukça dikkat çekiciydi. IMDb puanlarına baktığımızda da dizinin en yüksek puana sahip bölümü de bu oldu.

Genel Değerlendirme

The Boys ilk iki sezonunda konuların birikerek son sezonunda ciddi bir şekilde patlama yaptığı sezonlardı ama son sezonda patlama dağınık bir şekilde işlendi ve sezon finali bölümü, altıncı bölümü geçemedi. Bundaki en büyük etken, Soldier Boy’un yeteri kadar iyi işlenmemiş olmasaydı. Bir diğeri de karakterler arasındaki geçişlerin dağınık olmasıydı ve şirket sahnelerinin azlığı da söz konusuydu. Şirkete dair sahneler de vardı elbette ama ilk iki sezona göre şirkete dair, özellikle de yöneticilere dair sahneler azdı. Dizinin sezon finali bölümünden de anlaşılacağı üzere hiçbir şey eskisi gibi olmayacak gibi de görünüyor, hem de hem Homelander ve Vought şirketinin süper kahramanları açısından, hem de Billy Butcher ve beraberindeki ekip açısından… Her şeye rağmen üçüncü sezon da kaliteli bir sezondu.

Daha Fazla İçerik
İran’da Aile Dramı: Leila’s Brothers